Úspešné nástrahy na na sumcov

Leto je najteplejšia časť roka a súčasne najobľúbenejším, ale určite i najúspešnejším obdobím pri love sumcov. Stalo sa vám už, že pri love na živé nástrahy - ryby, pijaviceči dážďovky - sumce dlhý čas potravu jednoducho neprijímali? Alebo ste mali pri letných horúčavách problém uchovať prirodzenú potravu pri živote?

Ako si poradiť s takýmito problémami, vám poradí skúsený a úspešný sumčiar Ľubomír Matušík.


VEC VYRIEŠENÁ - PELETY


Niekedy si živé nástrahy nemôžete zabezpečiť priamo v lokalite, kde sa chystáte loviť a ste odkázaní na to, že si ich musíte priniesť. Pri letných horúčavách a cestách niekoľko sto kilometrov za sumcami sa však veľmi ťažko podarí zachovať pri prevoze, alebo aj na mieste, nástrahy živé.
Pri prvých testoch s peletami som zistil, že môžu byť úspešnejšie ako živá nástraha!
Na výpravu začiatkom leta do Španielska som si pripravil pelety AMINO FISCH PELLETS veľkosti 28 mm, ktoré sú vyrobené špeciálne ako nástraha na lov sumcov. Zahŕňajú špeciálne atraktory, ktoré sú obsiahnuté už priamo v zmesi. Tie sú pre sumce neodolateľné a zároveň potláčajú zábery menších rýb, napríklad
kaprov. Pelety majú dierku na nastraženie na vlasový príves. Nastražené vydržia až 12 hodín. Tieto „chytacie" pelety sú už priamo nadipované špeciálnymi látkami na zvýraznenie od kŕmnych peliet. Ich úlohou je docieliť dokonalé šírenie pachového a chuťového signálu vo vode i záber sumca.
Na vnadenie som použil BIG FISH HALIBUT PELLETS, ktorých zloženie bolo starostlivo testované a prispôsobené
na kŕmenie veľkých rýb a na ich prilákanie na lovné miesto.

VÝBER LOVNÉHO MIESTA


Taktika v Španielsku bola jasná. Loviť na miestach, ktoré dôverne poznám, a viem že sa tam sumce zdržiavajú
a predtým som tam už mal úspechy. Cieľom bolo zistiť, čo naše pelety dokážu.


NÁŠ TIP:

Čitateľom teraz prezradím jeden tip, o ktorom som sa ešte nikdy nezmieňoval, ale som presvedčený,
že takáto taktika je úspešná a funguje. Ak je nad vodnou plochou elektrické vedenie a pod nimi miesta, kde by sa sumec mohol zdržiavať, umiestnite svoje montáže práve tam. Moje skúsenosti mi hovoria, že práve
tieto miesta sú úspešnými a vplyv elektromagnetického poľa ovplyvňuje veľmi kladne ich aktivitu a zábery. Ja s odstupom času, po skúsenostiach, vyhľadávam práve takéto partie.

MONTÁŽE

pelety
Jednoduchá montáž sa neskôr ukázala ako veľmi účinná a úspešná. Používam priebežnú montáž na dno s olovom o hmotnosti až 400g. Na konci montáže uväzujem jednoháčik o veľkosti 6/0, do oblúčika ktorého na vlasový príves uväzujem dva kusy nástražných peliet s dierkou. Dĺžka nadväzca je približne 80 cm.Aby sme pri priebežnej montáži predišli predratiu kmeňovej šnúry, používam pri nadväzovaní tzv. Sea Boom (čítaj sí bum, poz.red.), ktorý nám tomu zabráni svojím dômyselným riešením. Poznám viac druhov týchto prípravkov, tiež však nie všetky splňujú kvalitatívne parametre, čo sa najviac týka pevnosti karabínky, či plastu. Pri lovení sumca
odporúčam veľmi dbať na kvalitu materiálu, aby nedošlo k tomu, že stratíme svoj trofejný úlovok vďaka nesprávnemu výberu materiálu, napr. prerezanej šnúre. Od takýchto maličkostí často závisia naše úspechy.
Toto sú faktory pri lovení, ktoré vieme ovplyvniť, a preto si na nich dajme záležať. Ja používam výhradne materiál, o ktorom viem, že sa naň môžem spoľahnúť a zároveň sa nebojím ho odporučiť ani iným rybárom. Napríklad garantujem kvalitu háčikov, obratlíkov a rôznej bižutérie i šnúr L.M. Waller Slovakia, ktoré majú svetové parametre a odolnosť.


VNADENIE


Na chladnejších vodách je vhodné pár dní pred lovom privnaďovať lovné miesto malými dávkami vnadiacich peliet. Na teplejších nádržiach či jazerách odporúčam vnadiť veľmi striedmo. Podľa môjho názoru postačí k uloženej montáži s nástražnými peletami nahodiť jednu až dve hrste vnadiacich peliet až pri samotnom love. V tomto je veľký rozdiel oproti vnadeniu pri love kaprov. Takže spotreba peliet v tomto prípade je veľmi malá, čo je výborné z ekonomického hľadiska a finančnej náročnosti.


SAMOTNÝ LOV A ÚSPECHY V ŠPANIELSKU


Keď som prišiel na miesto, správy o aktivite rýb a úlovkoch boli veľmi opatrné. Tímy, ktoré sa v lokalite nachádzali, nemali pri lovení úspechy. Podľa informácií, o ktorých som sa už zmienil, som pripravil montáže s kolegom „Cecom" z Nitry, ktorý je mojim spoločníkom pri všetkých mojich výpravách. Tie sme vyviezli a privnadili. Teplota vody bola veľmi vysoká i na pomery v Španielsku. Preto sme vnadili iba jednou až dvomi hrsťami vnadiacich peliet. Upozorňujem, nástražné pelety už obsahujú potrebné atraktory, preto
ich nie je potrebné nijako dipovať, alebo upravovať.
Počiatočné obavy, vzhľadom i na to, že išlo o krátku dva a poldňovú výpravu, sa však skoro rozplynuli.
Povolené loviť na Rio Ebro je len do polnoci, ale musím povedať, že počas dňa i večera sme mali neustále zábery, na rozdiel od kolegov, ktorí používali živé nástrahy. Čo ma však prekvapilo, bol spôsob, akým sumce brali. Podobalo sa to braniu a aktivite kaprov. Sumce brali akoby v húfoch.
Keď sme mali zábery, bolo to v jednom čase na viac prútov. Potom prišla krátka odmlka a zábery sa opäť o nejaký čas opakovali. Pelety nás milo prekvapili a ako sa povie, vychytali sme to tam na doraz.

POUŽITÝ MATERIÁL NA MONTÁŽ:


Šnúra: L.M.Waller Slovakia 99kg
Háčik: L.M.Waller Slovakia jednoháčik 8/0 - 10/0
Záves na olovo: Sea Boom L.M.Waller Slovakia
Obratlíky: L.M.Waller Slovakia
Chytacie pelety: SANGER AMINO FISCH PELLETS
Vnadiace pelety: SANGER BIG FISH HALIBUT PELLETS

Autor: Ľubomír Matušík

Rybárske člny

Vyberte si z ponuky člnov:RIB 480

RIB 480 RIB 480 RIB 480 RIB 480
Rybářske čluny

RIB, wor, pontón, nafukovací čluny, doplnky

Kompletná ponuka rybářskych člunu a doplnku

Nafukovací svet

Nafukovacie objekty, reklamy, atrakcie

Kompletná ponuka nafukovacieho sveta