Netradičné nástrahy na sumce

Vývoj je nezadržateľný. Ako jeden z prvých sumčiarov- priekopníkov - u nás je ubomír Matušík. Už v minulom čísle vám predstavil úspešnú novinku - pelety na sumce. Tentoraz to bude ešte zvláštnejšia a nie menej úspešná nástraha. Môžeme ju pomenovať vlákna, či „sumčie copy" .


ĽUBO OPÄŤ PRESVEDČIL


Podstatou tejto metódy je použitie spletaných vláken upevnených na montáži, ktoré dipujeme špeciálnym dipovacím prostriedkom na sumce, čím sa pre ne naša umelá nástraha stáva atraktívnou výzorom i pachom. Spôsob lovenia s touto nástrahou je vábenie. Na kmeňovú šnúru sa umiestnňuje gumenné stoppperyolovo o hmotnosti od 100 do 400 gramov podľa sily prúdu rieky a nástraha sa splavuje po prúde. Týmto vlastne dochádza k požadovanému efektu, kedy sa z copu odplavujú aromatické zložky dipovacieho prostriedku,čím sa takto šíri pachová stopa. „Sumčie copy" sa umiestňujú na nadväzec. Podstatné je ich umiestniť v dostatočnej vzdialenosti od háčika, nakoľko pri splavovaní mohlo dôjsť k ich zamotaniu. Ideálna je vzdialenosť 10 cm. Už to tak býva, že k netradičným nástrahám sa rybári uchyľujú až potom, keď zlyhajú tie klasické, alebo nemajú inú možnosť. Ľubo Matušík nás zase raz pre-svedčil o tom, že v mnohých prípadoch sú oveľa účinnejšie. Dôkazom toho je aj impozantný 93 kg sumec ulovený na rieke Pád v Taliansku začiatkom júna tohto roka. Tento skúsený a ostrieľaný sumčiar využil svoje skúsenosti a rozumne sa rozhodol na uvedenej výprave použiť novú techniku. Teploty siahali veľmi vysoko. Po dôkladnom zvážení podmienok na lov na Páde, bolo nemožné uchovať dážďovky čiDipovanie nástrahy s dipom Aal-Waller, Magnetic Baitspray. pijavice v živom stave. Nakoľko podľa správ od rybárov sumce na nástrahové ryby nereagovali, použil ako nástrahu dipované spletané vlákna. Vôbec sa s členmi výpravy nezabávali feedrovaním a chytaním nástrahových rýb.


OPÄŤ POD ELEKTRICKÝM VEDENÍM


Pri výbere miesta lovu sa zameral na miesta priamo v prúdnici, kde permanentne premávali dopravné lode v hlavnom toku. V minulom čísle Ľ. Matušík prezradil, že má dobrú skúsenosť s braním rýb pod silnoprúdovým elektrickým vedením. Tieto poznatky využil i pri tejto výprave. Lovil 10-15 metrov po strane od elektrického vedenia. Počas dvoch večerov na Páde chytil na dipované vlákna 3 sumce o dĺžkach 120 cm, 173 cm a 235 cm, ktorý mal hmotnosť krásnych 93 kg. Čím si takto utvoril v tejto dobe i svoj tohtoročný rekord. Túto výpravu považuje za úspešnú aj z toho dôvodu, že úlovky na rieke v tom čase boli mizivé a iba občasné. Zábery po lokalizácii sumca a následnom vábení vábničkou prichádzali takmer okamžite po tom, ako sa nám podarilo sumca vyvábiť a zdvihnúť z úkrytu či ležoviska. Samozrejme, to je ovplyvnenéi inými okolnosťami a schopnosťou rýb prijímať v tomto čase potravu.


VÝHODY NÁSTRAHY


Veľkou výhodou je trvácnosť takejto nástrahy. V číselnom vyjadrení takáto nástraha vydrží približne tri zábery sumcov. Nástraha sa dipuje iba po zábere sumca, nakoľko je veľmi intenzívny, alebo pri jej kontrole. Takto vám dip vydrží väčšinou celú sezónu. Najťažšie vlákna odolávajú záberom malých sumcov. Pri zábere veľkého jedincaväčšinou sumec nástrahu ihneď nasaje, čím takto nedochádza k jej rýchlemu opotrebovaniu a zničeniu. Ďalšou neprehliadnuteľnou výhodou je možnosť kombinácie. Napríklad, ak lovíme na vode, kde je povolené zákonmi používať väčší počet trojhákov, na jeden trojhák môžeme napichnúť živúnástrahu a na druhý upevniť vlákna.
Môžeme kombinovať naozaj podľa svojho uváženia vlákna so živou nástrahou, dážďovkami, pijavicami, či narezanou pečeňou.


AJ NA SLOVENSKÝCH VODÁCH


Je jedno aké poradie upevnenia nástrah zvolíme. Môžeme napríklad uviazať montáž s použitím viacerých trojhákov, kde vlákna upevníme iba k jednému z nich. Účinnosť takýchto montáží ostáva rovnaká, ale hlavne veľmi vysoká. Spletané vlákna svojím výzorom pripomínajú živú nástrahu. Po nadipovaní sa vďaka skvelému zloženiu atraktorov v dipe stáva nástraha pre sumce neodolateľnou a pachová stopa sa dobre šíri i v chladnejšej vode. O účinnosti tejto nástrahy sme sa mohli presvedčiť i na slovenských vodách. Bude zaujímavé sledovať, aké výsledky dosiahnu dipované „sumčie copy" práve na nich. Táto nástraha má všetky prednosti, vďaka čomu si ju môžu obľúbiť i naši sumčiari. Určité obmedzenie na Slovensku vyplýva z legislatívy, konkrétne ohľadne používania viacerých trojhákov na montáži, čo u nás nie je povolené. Je finančne nenáročná, účinná a jej použitie je veľmi jednoduché a poskytuje príležitosť na mnohé varianty koncových montáží.
Prajeme veľa úspechov.

Autor: Ľubomír Matušík

Rybárske člny

Vyberte si z ponuky člnov:RIB 480

RIB 480 RIB 480 RIB 480 RIB 480
Rybářske čluny

RIB, wor, pontón, nafukovací čluny, doplnky

Kompletná ponuka rybářskych člunu a doplnku

Nafukovací svet

Nafukovacie objekty, reklamy, atrakcie

Kompletná ponuka nafukovacieho sveta